Чи знаєте ви, що означає червоно-чорний прапор? Яке значення кольорів на прапорі УПА?
Що означає прапор УПА? Прапор складається з двох кольорів – червоного та чорного. Чорний колір символізує українську землю, а червоний – кров борців за свободу та незалежність України.
Революційний прапор ОУН (Прапор УПА, Прапор ОУНр, Бандерівський прапор) – прапор Організації українських націоналістів. УПА активно використовувала його під час Другої світової війни та партизанської боротьби з Радянським союзом. Червоно-чорні кольори часто використовувалися в українській історії, їх можна було побачити на одязі, на крашанках, весільних рушниках. Але як ідеологічні кольори червоний і чорний були введені українськими Січовими стрільцями під час Першої світової війни. Вони вишивали собі червоним і чорним одяг, співали пісні про червоне і чорне, і саме ці кольори стали деяким символом української армії під час Першої світової.
Якщо жовто-синій прапор символізував державність, українську соборність. Червоно-чорний прапор називався українсько-революційним прапором. І він символізував боротьбу, опір, несприйняття того, що зараз відбувається, і рух уперед.
Звикли українці й до ритуальних прапорів:
– хто бажав миру ціною ганьби, піднімав білий прапор;
– хто вступав у нерівний бій з переважаючими силами ворога, піднімав червоно-чорний прапор останнього бою. Цей прапор наче говорив: «Нас мало, земля омиється нашою кров’ю, але ми не здамося!»
Червоно-чорний часто використовувався поруч із жовто-синім прапором на мітингах, конференціях, його вивішували над будинками і не лише в Україні. Саме радянською владою були заборонені червоно-чорний та жовто-синій прапор також. Радянська ідеологія на червоно-чорний прапор нав’язала дуже багато шаблонів і стереотипів.
«ОУН використовувала синій прапор з золотистим націоналістичним тризубом, де замість середнього зуба був поставлений меч, виконання відомого графіка Роберта Лісовського. У 1941 році, коли стався розкол ОУН, бандерівське крило, яке проводило збір у Кракові, серед різних постанов прийняло, що запроваджує інший організаційний прапор, він мав бути червоно-чорним, але було вирішено, що для цього має бути затверджена окрема постанова. Але, коли почалась війна, бандерівське крило потрапило у неласку до німців і легальної можливості використовувати цей прапор не було. Тобто, ця справа не була доведена до кінця», – розповів Андрій Гречило.
Тобто, солдати УПА ходили в бій саме з жовто-синіми прапорами, які зараз тримають над Євромайданом. А червоно-чорний використовували дуже рідко. Жовто-синій символізував націоналізм і зовсім не сприймався в українсько-радянському просторі. У 70-х і на початку 90-х років за спробу підняти жовто-синій прапор студентів притягували до відповідальності. Зараз червоно-чорний прапор дуже часто використовується майже на всіх Майданах країни. У Києві на Євромайдані було червоно-чорних прапорів дуже багато і його дуже часто використовують на рівні з жовто-синім.

Підготовлено за матеріалами інтернет-джерел