Законодавчі умови для реалізації досудової пробації, повноважень персоналу органів пробації визначені Законом «Про пробацію» та Кримінальним процесуальним кодексом України. Законодавцем визначено, що досудова доповідь – це формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності. Досудова доповідь потрібна суду для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й додаткову інформацію про особу, яка обвинувачується у його вчиненні, дізнатися про обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин. Досудова доповідь приймається судом до уваги, але вона не може використовуватися у кримінальному провадженні як доказ винуватості або невинуватості обвинуваченого у вчиненні злочину.

Як відбувається підготовка досудової доповіді? Якщо людину звинувачено у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, нижня межа санкції якого не перевищує п’ять років позбавлення волі, суд постановляє ухвалу, якою доручає працівнику пробації скласти досудову доповідь. Працівник пробації має зібрати інформацію про обвинуваченого та відобразити її у досудовій доповіді, яку він зобов’язаний подати до суду у встановлений ухвалою строк. Працівник пробації є незалежною, неупередженою особою, яка надає суду необхідну інформацію про обвинуваченого, яка включає в себе кримінальну історію особи, сімейний стан та відносини в родині, житлові умови, дані про роботу, фінансове становище, спосіб проведення вільного часу, наявність алкогольної чи наркотичної залежності, дані про фізичне та психічне здоров’я. Від активної участі обвинуваченого у підготовці досудової доповіді та від достовірності наданої ним інформації залежить висновок працівника пробації щодо перспективи позитивних змін. Для підготовки досудової доповіді працівник пробації має право спілкуватися з найближчим оточенням обвинуваченого: рідні, друзі, колеги, інші особи, які знайомі з ним, а також отримувати інформацію з інших джерел.

Щодо складання досудової доповіді обвинувачений має право отримувати роз’яснення щодо порядку підготовки та використання досудової доповіді, відмовлятися від участі у підготовці досудової доповіді, брати участь у підготовці досудової доповіді, надавати працівнику пробації інформацію, необхідну для підготовки такої доповіді, заявляти відвід працівнику пробації, який складає досудову доповідь, подавати свої зауваження та уточнення, ознайомлюватися з текстом досудової доповіді.

За 8 місяців 2017 року в Україні органами пробації на виконання відповідних ухвал суду підготовлено 10,7 тис. доповідей. На підставі проведеної оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, яка проводиться за новим інструментом оцінки, щодо 7846 обвинувачених (73% підготовлених доповідей) уповноваженими органами з питань пробації зроблено висновок про можливість виправлення правопорушника без позбавлення або обмеження волі.

Персонал Конотопського міськрайонного відділу з питань пробації сподівається, що досудові доповіді забезпечуватимуть прийняття судом справедливих, неупереджених рішень щодо міри покарання осіб, які вступили в конфлікт з законом.

Скрилова Юлія